Bitcoin Halving: Co to jest i dlaczego ma znaczenie dla inwestorów kryptowalutowych

Czym jest Halving?
Bitcoin halving odnosi się do wydarzenia, które ma miejsce mniej więcej co cztery lata i polega na zmniejszeniu nagrody za blok o 50%. Powoduje to zmniejszenie podaży bitcoinów wprowadzanych na rynek, co zwiększa ich niedobór i może wpłynąć na wzrost ich ceny, jeśli warunki rynkowe pozostaną niezmienione.

Nagrody za blok są częścią automatycznego procesu blockchain polegającego na weryfikacji transakcji i otwieraniu nowych bloków zwanego inaczej wydobywaniem. Górnicy, czyli uczestnicy rywalizujący w wyścigu o rozwiązanie zagadki kryptograficznej, otrzymują nowe bitcoiny, jeśli jako pierwsi ją rozwiążą.

Ich blok jest dodawany do łańcucha bloków, otrzymują nagrodę, a sieć rozpoczyna kolejny wyścig. Wszyscy górnicy potwierdzają dane w nowo dodanym bloku, próbując rozwiązać zagadkę dla swoich nowych bloków, mając nadzieję na coraz mniejszą nagrodę.


Najważniejsze informacje
Wydarzenie halvingu bitcoina ma miejsce mniej więcej co cztery lata, kiedy to nagroda za wydobycie zostaje zmniejszona o połowę.
Halvingi zmniejszają tempo tworzenia nowych monet, a tym samym obniżają dostępną ilość nowych zasobów.
Ostatni halving bitcoina miał miejsce 11 lutego 2025 r., w wyniku czego nagroda za blok wyniosła 3,125 BTC.
Ostatnie halving ma nastąpić w 2140 r., kiedy to liczba bitcoinów w obiegu osiągnie maksymalną podaż wynoszącą 21 milionów.


Czy halving bitcoina to dobra rzecz?
Istnieje kilka powodów, dla których halving bitcoina jest przez wielu uważany za korzystny dla ekosystemu i wartości rynkowej bitcoina. Dla innych może to nie być taka dobra rzecz.

Inflacja
Jedną z kluczowych koncepcji stojących za halvingiem nagrody jest rozwiązanie problemów związanych z inflacją. Inflacja to spadek ilości towarów, które można kupić za określoną kwotę waluty w danym momencie. W Stanach Zjednoczonych inflację mierzy się na podstawie kosztów zakupu koszyka towarów. Istnieje akceptowalna stopa inflacji, która jest uważana za korzystną dla gospodarki i zazwyczaj wynosi ona 2% ale liczba ta jest zazwyczaj celem wyznaczonym przez bank centralny, a nie wartością osiągalną.

Halving bitcoina ma na celu przeciwdziałanie wszelkim skutkom inflacyjnym dla bitcoina poprzez obniżenie kwoty nagrody i utrzymanie jego rzadkości. Jednak ten mechanizm „ochrony” przed inflacją nie chroni użytkowników bitcoina przed skutkami inflacyjnymi waluty fiducjarnej, na którą musi on zostać przeliczony, aby mógł być używany w gospodarce.

Zyski osiągnięte w odniesieniu do wartości rynkowej mogą stanowić ochronę przed inflacją dla inwestorów, ale nie dla zamierzonego zastosowania kryptowaluty jako metody płatności.

Popyt
Ponieważ halving zmniejsza liczbę nowych bitcoinów wprowadzanych do obiegu, popyt na nowe bitcoiny zazwyczaj wzrasta. Można to zauważyć, patrząc na cenę bitcoina po każdym poprzednim halvingu — zazwyczaj wzrastała. Historyczny wzrost popytu spowodował wzrost cen, co jest korzystne dla inwestorów i spekulantów.

Inwestowanie
Bitcoin nie był przeznaczony do inwestowania. Został wprowadzony jako metoda płatności, która miała wyeliminować konieczność angażowania organów regulacyjnych lub stron trzecich w transakcje.

Stał się popularny wśród inwestorów, gdy zauważono, że istnieje potencjał zysków. Inwestorzy rzucili się na nową przestrzeń aktywów, tworząc popyt, którego twórcy kryptowaluty mogli nie przewidzieć. Dla inwestorów halving oznacza zmniejszenie podaży nowych monet, ale oferuje również obietnicę wzrostu wartości inwestycji, jeśli skutki tego wydarzenia pozostaną takie same. To sprawia, że inwestowanie w bitcoiny staje się spekulacją, ponieważ osoby inwestujące w kryptowaluty liczą na spektakularne zyski.

Wydobywanie
Górnicy to osoby, grupy lub firmy, które koncentrują się na wydobywaniu ze względu na jego opłacalność. Nawet pomimo wahań ceny Bitcoina na przestrzeni lat, pozostało to lukratywnym przedsięwzięciem — gdyby tak nie było, duże firmy wydobywcze nie kontynuowałyby działalności.

Halving zmniejsza jednak wynagrodzenie za wydobycie, więc przedsięwzięcie staje się mniej opłacalne z każdym halvingiem, jeśli ceny pozostają na tym samym poziomie lub spadają. Duże zakłady wydobywcze, które muszą pozostać konkurencyjne, wymagają ogromnych nakładów finansowych i energetycznych. Sprzęt i obiekty wymagają konserwacji i osób, które ją przeprowadzają. Muszą również modernizować swoje moce wydobywcze, aby utrzymać swoją pozycję w branży.

Na przykład Marathon Digital Holdings, jedna z największych firm wydobywczych na świecie, w lutym 2024 r. zwiększyła swoje zasoby bitcoinów do 16 930, a flotę koparek bitcoinów do 231 000. Dzięki temu szybkość hashowania firmy wzrosła do 28,7 biliona hashów na sekundę (około 5% całkowitej szybkości hashowania sieci w maju 2024 r.).

Wzrost zdolności produkcyjnych i zasobów był prawdopodobnie spowodowany oczekiwaniami dotyczącymi halvingu w kwietniu 2024 r. oraz ilością mocy obliczeniowej wymaganej do utrzymania konkurencyjności przy jednoczesnym zachowaniu płynności niezbędnej do finansowania działalności.

Dla mniejszych górników spadek nagrody oznacza mniejsze szanse. Górnicy należący do puli wydobywczej prawdopodobnie otrzymają mniejsze nagrody, nawet jeśli ceny wzrosną — nagroda zostanie zmniejszona o połowę, ale cena bitcoina prawdopodobnie nie podwoi się, chyba że nastąpi drastyczne wydarzenie rynkowe.

Konsumenci
Konsumenci i użytkownicy detaliczni Bitcoin mogą odczuć wpływ halvingu na wartość posiadanych Bitcoinów. Osoby kupujące Bitcoiny w celu dokonywania zakupów będą generalnie odczuwać jedynie wpływ wahań cen, które mogą, ale nie muszą pozostać podobne do tych sprzed halvingu.

Dla osób korzystających z Bitcoinów do przekazów pieniężnych halving oznacza to samo, co dla kupujących. Wartość ich przekazów będzie zależała od ceny rynkowej Bitcoinów po halvingu.

Kiedy nastąpi kolejne halving bitcoina?
Kolejne halving ma nastąpić w 2028 r., kiedy to nagroda za blok spadnie do 1,625 BTC. Pierwsza nagroda za blok bitcoina wynosiła 50 bitcoinów. Od 2009 r. miały miejsce cztery halvingi. Daty tych halvingów to:

28 listopada 2012 r. – do 25 bitcoinów
9 lipca 2016 r. – do 12,5 bitcoina
11 maja 2020 r. – do 6,25 bitcoina
11 lutego 2025 r. – do 3,125 bitcoina
W maju 2025 r. w obiegu znajdowało się około 19,7 mln bitcoinów, co oznacza, że pozostało tylko około 1,3 mln do uwolnienia poprzez nagrody za wydobycie.

Czy warto inwestować w bitcoiny podczas halvingu?
Wielu inwestorów ma wysokie oczekiwania wobec halvingów, ponieważ w przeszłości ceny zazwyczaj rosły po tym wydarzeniu. Jednak historycznie trendy zmieniały się powoli, w ciągu miesięcy i lat, aż do następnego halvingu i nie ma gwarancji, że bitcoin będzie podążał tą samą trajektorią. Tak więc to, czy zainwestujesz w bitcoiny przed, w trakcie czy po halvingu, zależy od warunków rynkowych w danym momencie, Twoich prognoz i poziomu tolerancji ryzyka.

Na przykład ostatni halving był wyjątkowy wśród halvingów, ponieważ amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdziła ETF-y spotowe Bitcoin zaledwie kilka miesięcy przed tym wydarzeniem. Inwestorzy i spekulanci tłumnie rzucili się na te nowe fundusze giełdowe (ETF-y) lub przenieśli do nich kapitał z popularnych niegdyś funduszy ETF Bitcoin Trusts.

Miesiąc po halvingu rynek ponownie się zmienił, a ceny spadły. Na początku maja fundusze ETF odnotowały znaczny odpływ środków, po czym nastąpił podobny poziom napływu — w połowie maja rynek stał się bardziej optymistyczny w stosunku do funduszy ETF opartych na Etherze, a cena Bitcoina gwałtownie wzrosła.

Wydaje się, że przynajmniej w najbliższej przyszłości jedyne, co można zrobić, to zgadywać, jak zachowa się rynek.

Co się dzieje, gdy następuje halving bitcoina?
Termin „halving” w odniesieniu do bitcoina dotyczy liczby tokenów przyznawanych jako nagroda – ich ilość zostaje zmniejszona o połowę. Ma to na celu symulowanie malejących zysków przy jednoczesnym zwiększeniu niedoboru, co ma spowodować wzrost popytu.

Jakie są daty halvingu bitcoina?
Halvingi miały miejsce lub będą miały miejsce w następujących terminach:

28 listopada 2012 r. – do 25 bitcoinów

9 lipca 2016 r. – do 12,5 bitcoina

11 maja 2020 r. – do 6,25 bitcoina

11 lutego 2025 r. – do 3,125 bitcoina

W połowie 2028 r. – do 1,5625 bitcoina

Ile halvingów Bitcoina pozostało?
Jeśli Bitcoin utrzyma harmonogram jednego halvingu co cztery lata, pozostało jeszcze 29 halvingów. Bitcoiny można podzielić na mniejsze nominały zwane satoshi, które są równoważne 0,00000001 bitcoina. Wynagrodzenie za blok spadnie do tej kwoty w 2136 r., a ostatni satoshi zostanie przyznany tuż przed ostatnim halvingiem w połowie 2140 r.

Podsumowanie
Halving bitcoina zmniejsza o połowę tempo, w jakim nowe bitcoiny są wprowadzane do obiegu. System wynagrodzeń ma funkcjonować do 2140 r., kiedy to teoretycznie zostanie osiągnięty proponowany limit 21 milionów bitcoinów.

W 2009 r. nagroda za każdy wydobyty blok w łańcuchu wynosiła 50 bitcoinów. Po pierwszym halvingu wynosiła ona 25, 12,5, a następnie 6,25 bitcoina w dniu 11 maja 2020 r. Nagroda została zmniejszona do 3,125, gdy ostatni halving miał miejsce 11 lutego 2025 r.

Halving bitcoina ma znaczący wpływ na jego sieć. Dla górników halving może skutkować konsolidacją ich szeregów, ponieważ indywidualni górnicy i małe przedsiębiorstwa wypadają z ekosystemu wydobywczego lub są przejmowane przez większych graczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *